Betiltották a Facebook és az Instagram alkalmazásokat Oroszországban
Egy moszkvai bíróság hétfőn “szélsőséges szervezetnek” bélyegezte az amerikai Meta-t, amely többek között a Facebook, az Instagram és a WhatsApp szolgálatatást biztosítja, írja a Reuters.
A moszkvai Tverszkoj kerületi bíróság helyt adott az orosz állami ügyészség által benyújtott keresetnek, amely a Meta tevékenységének betiltásáról szólt Oroszország területén – közölte a bíróság sajtószolgálata közleményben.
Az amerikai cég ügyvédje, Viktorija Shagina hétfőn korábban a bíróságon azt mondta, hogy a Meta nem folytat szélsőséges tevékenységet, és fellép a ruszofóbia ellen – jelentette az Interfax hírügynökség.
A TASZSZ idézte Olga Szolopova bírónőt, aki azt mondta, hogy
a határozatot azonnal végrehajtják.
A Meta “szélsőséges szervezetként” való megjelölésének kritériumai továbbra sem világosak. Az orosz vezetés bárkire rásütheti egy gumiszabály követketében, így bár ez a megjelölés egykor olyan csoportoknak volt fenntartva, mint a tálibok és az Iszlám Állam, de később Jehova Tanúi és Alekszej Navalnij bebörtönzött Kreml-kritikus korrupcióellenes alapítványa is megkapta, de ellenzéki médiafelületek is.
A Meta szélsőséges, a WHATSAPP nem?
Érdekesség, hogy itt sem teljesen világos a döntés háttere, mert a Meta zászlóshajó platformjai,
a Facebook és az Instagram betiltották Oroszországban, azonban a bíróság szerint a WhatsAppot nem érinti a döntés.
“A határozat nem vonatkozik a Meta hírvivőjének, a WhatsAppnak a tevékenységére, mivel az nem rendelkezik a nyilvános információterjesztésre szolgáló funkcióval” – közölte a bíróság.
Oroszország betiltotta a Facebookot az orosz médiához való hozzáférés korlátozása miatt, míg az Instagramot azután blokkolták, hogy a Meta közölte, lehetővé teszi, hogy a közösségi média felhasználói Ukrajnában olyan üzeneteket tegyenek közzé, amelyek Vlagyimir Putyin orosz elnök és a Moszkva által Ukrajnába küldött csapatok elleni védekezésre és erőszakra buzdítanak. A Meta azóta szűkítette iránymutatását, és
megtiltotta az államfő halálára való felhívást, és kijelentette, hogy iránymutatását soha nem szabad úgy értelmezni, hogy az általában véve az oroszok elleni erőszakot helyesli.
Az orosz állampolgárokat fenyegető vélt fenyegetés azonban feldühítette az orosz hatóságokat, és a cég ellen büntetőeljárás indításához vezetett.
Nem volt azonnal világos, hogy a WhatsApp üzenetküldő szolgáltatás hogyan folytathatja majd működését, most, hogy a bíróság leállította a Meta kereskedelmi tevékenységét. A mobilinternet-forgalom hétfői elemzése azt mutatta, hogy az Oroszországban régóta népszerű Telegram az elmúlt hetekben megelőzte a WhatsAppot, és az ország legnépszerűbb üzenetküldő eszközévé vált.
Van kiskapu
Az ügyészség igyekezett eloszlatni azokat a félelmeket, hogy azok az emberek, akik megtalálják a Meta szolgáltatásainak tiltását megkerülő utakat, büntetőjogi felelősségre vonással nézhetnek szembe, mert szélsőséges csoporttal tartanak kapcsolatot.
“Az egyéneket nem fogják büntetőeljárás alá vonni pusztán azért, mert a Meta szolgáltatásait használják”
– idézte a TASS az ügyészt, aki azt mondta a bíróságon.
De az Instagramon vagy a Facebookon történő hirdetések vásárlása mostantól szélsőségesség finanszírozásának minősülhet
– mondta a TASS-nak Pavel Chikov emberi jogi ügyvéd.
- ez is érdekes lehet: Fokozódik a nyomás az orosz ellenzéki médián: lakat kerül a szerkesztőségekre, bilincs az újságírókra – VIDEÓ
Van visszaút a Meta-nak?
Oroszország ukrajnai katonai művelete olaj volt a tűzre a külföldi digitális platformok és Moszkva között lappangó vitában.
A Twitterhez (TWTR.N) való hozzáférést is korlátozták, pénteken pedig a Roszkomnadzor kommunikációs szabályozó hatóság követelte, hogy az Alphabet Inc (GOOGL.O) Google ne terjessze tovább a YouTube videómegosztó platformján az orosz állampolgárok elleni fenyegetéseknek nevezett információkat.
Anton Gorelkin, az orosz Állami Duma információs és kommunikációs bizottságának tagja, aki élesen bírálta a külföldi cégeket, miközben a hazai alternatívákat támogatta, azt mondta, hogy az orosz piacot újra meg lehetne nyitni a Meta előtt, de csak Moszkva feltételei szerint.
“Ezek az orosz média blokkolásának azonnali megszüntetése, a semlegesség politikájához való visszatérés, valamint a hamisítványok és oroszellenes kommentek szigorú moderálása”
– mondta Gorelkin a Telegramban.
Egy másik feltétel Gorelkin szerint az, hogy a Meta eleget tegyen annak az orosz törvénynek, amely megköveteli, hogy a napi 500 000-nél több felhasználóval rendelkező külföldi cégek képviseleti irodákat nyissanak Oroszországban.
A Meta hivatalosan még nem reagált a kitiltásra.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat